-
NAREČJE TER LJUDSKO GLASBENOIN PLESNO IZROČILO V DEKANIH . TODOROVIĆ , KRANJAC
Avtorja knjige Suzana Todorović in Marino Kranjac na 387 straneh nanizata zgodbe, note, običaje, izvirno besedišče pa si lahko razložimo tudi v slovarju. Avtorja sta orala ledino, recenzenta v knjigi celo zapišeta, da je njuno delo pionirsko, saj je to prva monografska objava terenskih raziskav te tematike na tem območju. Ta zgodba ima predzgodbo, leta 1949 je na tem območju sicer potekala terenska raziskava, a gradivo ni bilo nikoli objavljeno, zdaj pa je v monografiji z novimi podatki nadgrajeno, nekatere pesmi pa so tudi korigirane.
Poseben pomen monografije je tudi v tem, da lahko služi kot model obravnave ustnega, glasbenega in plesnega izročila, zlasti na področju stika več jezikov in kultur in ima zato mednarodni pomen. Bogatijo jo tudi številne fotografije. (Nataša Benčič, RA Koper)
-
LOVIM POMLADNI VETERZ- BELETRINA KOSMAČ CIRIL
Knjiga Lovim pomladni veter obeležuje dvojni jubilej velikega slovenskega pisatelja Cirila Kosmača (1910–1980), saj mineva 110 let od njegovega rojstva in 40 let od njegove smrti. Prinaša izbor 33 novel, ki jih je Kosmač v treh desetletjih, od zgodnjih tridesetih do konca petdesetih let 20. stoletja, objavil le v časopisih in revijah. Neprecenljivo je pisateljevo pričevanje iz prve roke: o tigrovskem uporu, fašističnih ječah, begunskih letih po Sloveniji in Evropi, partizanskem boju … Knjiga, ki sta jo sestavila Andraž Gombač in pisateljeva hči Nanča Kosmač Kogej, se bere kot avtobiografija trdoživega in živega naroda. Za Kosmača je bilo pisanje v slovenščini dejanje upora. Nad žuborečo reko njegovih besed še zmeraj veje pomladni veter upanja.
-
ŠAVRINKA
Urednici obsežne monografije Šavrinka Ingrid Celestina in Suzana Todorović sta k osvetlitvi te pomembne in veličastne figure povabili poznavalce, raziskovalce in ljubitelje istrske kulture, ki so vlogo Šavrinke prikazali z različnih zornih kotov. V knjigi so tako združeni pogledi pisatelja, zgodovinarja, geografinje, etnologinj, poznavalke pomorstva, poznavalke preteklega življenja v Istri, umetnostne zgodovinarke, dialektologinje, poznavalke istrske književnosti, poznavalke istrske noše, nutricionistke, istrskega glasbenika, gledališke igralke in ljubitelja istrske narečne besede. Knjiga, ki jo sestavlja 14 samostojnih prispevkov, je poklon pótovkam, izjemnim istrskim ženskam. Vsebuje več kot 200 fotografij in dokumentov.
-
NORCI POMORCIZ- BELETRINA VUKŠIĆ GOROSLAV
Drzen in svež prvenec Goroslava Vukšića - Goga z naslovom Norci pomorci je potopis odraščanja na morju. Govori o »ljudeh, ki so dovolj nori, da plujejo. To počnejo leta, desetletja, mnogi do svojega konca. Ker sem mladost tudi sam preživel na čezoceankah s to posebno človeško vrsto, je po moje prav, da sem napisal resnico o teh možeh,« je povedal avtor, ki je že celo življenje povezan s pomorskim življenjem.
-
PARTIZANI PIRJEVEC JOŽE
Dolgo pričakovana knjiga je prva, ki prinaša celostni prikaz nastanka in razvoja partizanskega gibanja na tleh Kraljevine Jugoslavije. Avtor v njej temeljito osvetli razmerja znotraj partizanske organizacije in druge nacionalistične vojaške formacije, pojasni pa tudi razmerja med partizani in zavezniki v protihitlerijanski koaliciji.
-
TAJNA ORGANIZACIJA BORBA 1927-1930 PAHOR MILAN
To je zgodba protifašističnega upora in boja Slovencev in Hrvatov. To je zgodba Tajne organizacije Borba, ki je delovala v letih 1927 - 1930 in je bila del vseprimorskega protifašističnega gibanja med dvema svetovnima vojnama. To je zgodba, ki se je zaključila 6. septembra 1930 z ustrelitvijoštirih junakov pri vasi Bazovica blizu Trsta. To je zgodba, ki je del slovenske, hrvaške, italjanske in evropske zgodovine.
-
NARODNI DOM, TRST 1904-1920 SPOMINSKE POTI SLOVENCEV V TRSTU CARLI, ČOK
Slovenci v Trstu so na začetku dvajsetega stoletja imeli ugledno reprezentančno palačo, Narodni dom. Opremljen z najmodernejšo tehnologijo in večfunkcionalen je združeval kulturne in gospodarske dejavnosti. Palača je imela mogočen vhod, kavarno, restavracijo, hotel s petimi zvezdicami, gledališče ter ponujala prostor preko tridesetim slovenskim in slovanskim društvom. ne preseneča, da je italijanski iredentistično-nacionalistični Trst doživljal stavbo kot izziv.
Leta 1920 so na novo organizirane fašistične škvadre ob molku oblasti in s privoljenjem sil javnega reda kot svoje veliko dejanje požgale Narodni dom. To je bila grozljiva napoved, kako bo fašizem na oblasti ravnal s Slovenci in kakšna bo njegova vloga v Evropi... -
ŠAVRINSKE PESMI2. PONATIS IZVIRNE IZDAJE KOCJANČIČ ALOJZ
Drugi ponatis pesniške zbirke Alojza Kocjančiča Šavrinske pesmi, ki je izšla leta 1962 in je posvečena Istri in njenim ljudem. Pesmi iz te zbirke opevajo lepoto slovenske Istre in njenih čudovitih vasi, značaje Šavrinov in Šavrink, njihovo trpljenje in hkrati vero v življenje, nekatere pesmi pa imajo tudi versko vsebino. Je opremljena z ilustracijami Jožeta Pohlena in s spremnim besedilom Toneta Pavčka.